Nie je Mongol ako Mongol

Autor: Jana Žilková | 24.5.2015 o 12:29 | (upravené 31.5.2015 o 10:06) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1942x

„Ten chalan jazdí ako Mongol!“ odznelo z úst lektora v autoškole. V sekunde som sa chcela ozvať a vysvetliť mu celú históriu a krivdu voči Mongolom. Uvedomila som si však, že zaužívané frázy sa ťažko vypúšťajú z našich slovníkov.

Musím sa priznať, že do svojej prvej návštevy Mongolska som aj ja túto mongolskú frázu občas použila. „Čo si Mongol, že tomu nerozumieš?“ A tak podobne. Nikdy som si neuvedomila, že raz sa s tými Mongolmi skutočne aj stretnem, nadviažem kontakty a už nebude pre mňa Mongol ako Mongol. Po zistení, ako sú príslušníci tohto národa hrdí na seba, svoju históriu a kultúru, som nemala ani odvahu sa vôbec na túto tému opýtať. Až keď sa naskytla vhodná príležitosť, vyšla som najavo s našou európskou zvyklosťou a reakcia, ktorá bola omnoho horšia ako som očakávala, sa rýchlo dostavila. Okrem toho, že som si už po stýkrát vypočula dopodrobna prerozprávanú históriu Mongolskej ríše a musela jednoducho priznať fakt, že bez Mongolov by svet nebol taký ako je teraz, tak som musela zápasiť aj s podobnými predsudkami voči ženám z východnej Európy, ktoré nie sú o nič lichotivejšie ako tie o Mongoloch. Prečo sa vlastne veta ‚Ty si Mongol’ s významom, ktorí všetci dobre poznáme, dostala do bežne používaného jazyka?

V 13. storočí sa Džingischán dostal do Európy, ktorá bola v tom čase zaneprázdnená križiackymi výpravami a nekonečnými vojnami medzi kresťanmi a inak veriacimi národmi. Nevedomosť o Mongoloch však netrvalo dlho a Európu zavalili mýty o malých ľuďoch na malých koníkoch prichádzajúcich z východu. Krvilační Mongoli boli známi svojou krutosťou, vypaľovaním celých miest, kradnutím, znásilňovaním, plienením a podobnými, no nie práve lichotivými charakteristikami. Je škoda, že v učebniciam dejepisu nie je ani zmienka o tom, že počas existencie Mongolskej ríše dosiahol medzinárodný obchod svoj vrchol, vedy ako astronómia, matematika, geografia a diplomacia zažili svoj rozkvet, alebo že počas Džingischánových čias ľudia poznali jav, ktorý v niektorých krajinách nie je známy ani o takmer 800 rokov neskôr, t.j. náboženská sloboda. V porovnaní s fašistickými či komunistickými krajinami, Mongoli nevyvražďovali inteligenciu, aby sa tým uchránili pred tými „múdrejšími“, práve naopak, Džingischán a jeho potomkovia si akademikov a ľudí zručných v akomkoľvek remesle brali pod svoje krídla a prijali ich do svojej rodiny. Súhlasím s tvrdením, že Mongoli boli krutí a nemilosrdní, ale kto vtedy nebol? A kto nie je teraz? Svojim nepriateľom ponúkli pred bojom možnosť vzdať sa a slúžiť im v podobe vazalov. V prípade, že nepriatelia odmietli a dokonca začali bojovať, Mongoli ich v časoch svojej najväčšej slávy zničili, dokonca im vypálili mestá a zanechali tak škodu, ktorá je im vyčítaná dodnes.

Mongoli však nezostali v našich končinách večne a po niekoľkých desiatkach až stovkách rokov z nich zostali len poviedky starých mám, obrázky hrubo načrtnutých bojovníkov na malých koníkoch krvilačne sa oháňajúcimi lukmi a šípmi, ktorí ničia všetko, čo im príde do cesty. V 17. a 18. storočí už z poviedok zostali čisté Ezopove bájky a Mongoli boli považovaní za národ barbarský a krutý. Bolo to presne v tých časoch, keď sa verilo, že narodenie postihnutého dieťaťa v šľachtických rodoch má len jedinú pochopiteľnú príčinu a tou je určitosť znásilnenia členky rodiny matky Mongolom mnoho rokov dozadu. Ako inak by si predsa šľachtici vedeli vysvetliť narodenie postihnutého dieťaťa?

K tomuto zaužívanému tvrdeniu neprispel ani fakt, že deti s Dawnovým syndrómom sa nazývali „mongoloidné“. Tento termín bol v bežnom aj odbornom jazyku využívaný až do 70. rokov 20. storočia. Dôvodom vytvorenia daného termínu bolo presvedčenie, že deti s Dawnovým syndrómom zdieľajú podobné črty v tvári ako mongoloidná rasa. Tento termín bol oficiálne vylúčený Svetovou Zdravotníckou Organizáciou v roku 1965 na žiadosť mongolskej delegácie a je dnes považovaný za ofenzívny.

Frázy, ktoré používame v našom každodennom jazyku sa len ťažko vytratia z nášho slovníka v priebehu niekoľkých dní. Avšak mali by sme sa aspoň trocha zamyslieť nad tým, či je nám príjemné vysvetľovať, že nie všetky ženy z „východnej“ Európy sú na voľný predaj, nie všetci Moslimovia nás chcú vyhodiť do vzduchu alebo že Mongoli nepatria ani zďaleka medzi menej inteligentné národy.                 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?