nie je až také čudné, že ich štát toleroval iné náboženstvá.. veď boli budhisti.
asi by to vypadalo inak, keby boli kresťania alebo moslimovia.
chán by som neprekladal ako kráľ ale skôr ako náčelník.
lebo je dosť trápne keď som "richtárom" svojho kmeňa a "vládnem" jednej osade skladajúcej sa zo štyroch júrt a dvoch rodín. keby ma niekto oslovoval -kráľ- myslel by som si že ma uráža a robí si zo mna srandu
zato veľký náčelník - džingischán- by sa už dalo preložiť ako vojvoda, knieža, kráľ alebo cisár
biskup.Jan.Jastrab
Pozri sa na to takto... jeden referát nejakého študenta s domniekemi vs. historici. :)
Z vojenského hľadiska je táto teória totállna blbosť. Obzvlášť, keď sám si to zdôvodnil politicky.
Ty si dal ten citát o Mongoloch, takže akože to nesúvisí? :)
Takto je fakt, že Mongoli žiadali BeluIV. vydanie Kumánov. Čiže ten referát sa opieral o fakty a nebola to blbosť ako sa snažíš silou mocou dokázať. Čo sa týka mňa, ja som dal ten citát z referátu, ale nie kvôli Kumánom, či bojhovú taktiku Mongolov, ale ako reakcia na vymyslenú tolerantnosť Mongolov. Tá tzv. "toleranntosť" je taká všeobecne známa, že úplne postačuje hoc aký referátik hocakého študenta.
Ak píšeš o nejakých faktoch, mal by si ich prezentovať.
Nemám nič proti tomu, ak cituješ z referátov. Naopak, je chválihodné, že si sa k nim vďaka záujmu dopracoval.
Ja mám napr. k dispozícii aj ruské alebo ukrajinské zdroje. Aj iné. A bohužiaľ potvrdzujú skôr moju teóriu... že princíp pomsty nebol motorom mongolských akcií.
Toleraovanie pôvodných obyvateľov na dobytých územiach bola nevyhnutnosťou. Moslimovia mali k iným veriacim iný prístup (dane a podobne), ale inak ich tolerovali. Kresťania dokázali tolerovať moslimov na dobytých územiach napr. na Sicílii, vo Svätej zemi a prvé, o čo sa snažili, bola ich stabilizácia. Iné východisko jednoducho nebolo, ak z dobytých území chceli aj niečo mať. :)
toho zas tak vela neobjavili.. (mozno okrem srvatkovych proteinov:-)) Ich "prinos" bol v tom ze ovladali velke uzemie a tym umoznili sireniu sa poznatkov z jedneho konca sveta na druhy. Vacsinu technickych znalosti a vynalezov mali od cinanov.
Nezda sa mi ze by autorka tvrdila ze Mongoli nieco objavili...praveze dava do pozornosli ze sa vladcovia Mongolov nespravali ako hnupi, ale pochopili ze objavy a sikovnost porobenych narodov mozu umne vyuzit vo svoj prospech.
je Y chromosome haplotype, ktory ma viac ako 8% ludi v Azii (0.5% na celom svete). Ten sa predpoklada, ze je od Genghis Khana a jeho muzskych potomkov. Myslim, ze netreba pisat, ako sa tento haplotype rozsiril... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pm...
nie, to urcite nie, nie je ziaden phenotype ktory by bol associovany s tymto genotypom (veci su omnoho zlozitejsie) nie je ani pravdepodobne, ze tento genotyp predstavoval zvysenu reproduktivnu "fitness" (neviem slovensku terminologiu) na individualnej urovni, ale skor na socialnej (skupinovej) urovni - vyssia kasta muzov so vsetkymi vyhodami z tohoi plynucimi
skvelí ľudia. Yasa a dobre riadená ríša Mongolov. Stačí keď človek zabudne na zlikvidované ríše, vyľudnené územia a masové vyvražďovanie. To už môžme tvrdiť rovnaké veci aj o Hunoch a Avaroch. Kočovníci aj nás a nie len Rus vrhli o 200 rokov späť a spôsobili výrazne zaostávanie za západnou Európou. Takže môj názor je , že Džingischán bol určite veľký dobyvateľ a vládca pre Mongolov ale nie pre porobených.
Belo IV mal čo robiť aby po prehratej bitke pred Mongolmi ušiel. Mal šťastie, že práve v tom období zomrel Džnigischánov nástupca a chánovia sa vracali aby sa uchádzali o trón. V Mongolsku je Džingischán oslavovaný, ale mongolské vojská zanechali v Uhorsku neskutočnú skazu. Uhorsko malo vtedy cca 2 milióny obyvateľov a mongoli priamo vyvraždili polovicu. 500 000 obyvateľov vymrelo na následky vpádu (najmä hladomor), preto Belo pozýval do krajiny kolonistov. Ale mongoli k nám vraj doniesli kyslú kapustu a naučili nás využívať pohánku ( na východe sa z nej doteraz pripravuje chudobné jedlo tzv. (tatarčené pirohy)
Aj tak sa hovorieva, keď človek hľadá informácie o nejakej krajine, či zaujímavom meste. Platí to aj o Mongolsku, jeho národe, histórii, obyvateľoch samotných, kultúre, prírode... Jedni píšu o krajine tráv, vysokých hôr, jazier sladkých, aj slaných (či napoly tak, aj inak), stádách koní a zvery voľne pohybujúcich sa po stepiach... Často sa hľadajú okrem skutočnosti aj cestovateľské zaujímavosti, inokedy aj "pikošky"... A preto, lepšie nasporiť peniažky, preštudovať čo-to o krajine a potom hajde na skusy a za "dobrodružstvom"... Najlepšou "náhodou" býva skutočnosť keď do takejto krajiny sa dostanete ako špecialista vyslaný Vašou krajinou... Som vďačný autorke článkov o tejto krajine, že jej venovala svoje blogy... Aj po čase, už na zaslúženom "odpočinku" som sa tak prešiel po krajine, po ktorej som sa ako geológ pohyboval viac ako 10 rokov. Naše krajiny, Československo, resp Slovensko v období rokov druhej polovice 60-tych rokov XX.stor - až do začiatku XXI.storočia boli v tejto krajine angažované pri vyhľadávaní, prieskume a neskôr aj pri ťažbe ložísk úžitkových nerastov a ich dovozu domov, do "Európy" (hlavne meď, cín, olovo, volfrám, fluorit)...
Čo sa týka mňa, ja som dal ten citát z referátu, ale nie kvôli Kumánom, či bojhovú taktiku Mongolov, ale ako reakcia na vymyslenú tolerantnosť Mongolov. Tá tzv. "toleranntosť" je taká všeobecne známa, že úplne postačuje hoc aký referátik hocakého študenta.
Nemám nič proti tomu, ak cituješ z referátov. Naopak, je chválihodné, že si sa k nim vďaka záujmu dopracoval.
Ja mám napr. k dispozícii aj ruské alebo ukrajinské zdroje. Aj iné. A bohužiaľ potvrdzujú skôr moju teóriu... že princíp pomsty nebol motorom mongolských akcií.